Okoliš je pitanje visokog ranga u evropskoj agendi, i sve više je to i u pogledu njenih intervencija u BiH. Strateški dokumenti BiH i Evropske unije naglašavaju značaj pravilne implementacije acquis-a koji se odnosi na zaštitu okoliša. Iako su zvanično za ovo usklađivanje odgovorne BiH vlasti, NVO zajednica ima vrlo značajnu ulogu u upravljanju tako što će upozoravati na kršenja, prikupljati informacije, koordinirati pilot projekte i obrazovati građane o njihovim pravima i obavezama. Okolišne NVO u BiH su se značajno razvile tokom protekle decenije. Dalja podrška razvoju njihovih kapaciteta i poboljšanju znanja prepoznata je kao vrijedan aspekt njihovog izrastanja u punopravne i komplementarne partnere u implementaciji okolišnog acquis-a.
Evropska unija je prepoznala ove potrebe i ponudila seriju razvojnih projekata koji doprinose poticanju partnerstava između vladinog i nevladinog sektora sa ciljem učinkovite implementacije EU standarda u okolišu u BiH.
U tom pogledu, ovaj projekt Evropske unije je imao za cilj unaprjeđenje prilika za suradnju između organizacija civilnog društva i lokalnih i regionalnih samouprava putem radionica za jačanje kapaciteta, uključujući izgradnju lokalnih kapaciteta kroz obuku instruktora. Posebno, osigurano je usvajanje EU legislative o otpadnim vodama i vodama kao prioritetne teme za izgradnju kapaciteta i prezentiranje dobrih praksi iz drugih evropskih zemalja koje su podobne za Bosnu i Hercegovinu.